V našem vrtcu  je bilo danes, 19. 11. 2021,  vse v znamenju tradicionalnega slovenskega zajtrka. Letošnji, že 11. zapored, poteka pod sloganom »Zajtrk s sadjem – super dan!«.

Vsak tretji petek v mesecu novembru, obeležujemo Dan slovenske hrane in projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. Na ta dan  vsi otroci v vseh slovenskih šolah in vrtcih uživajo domača  živila iz lokalnih kmetij. Kruh, maslo, med, mleko, jabolko.

Namen projekta je poudariti:

  • pomen zajtrka,
  • pomen čebelarstva
  • pomen domače lokalne hrane
  • ohranjanje kmetijstva, podeželja in obdelovalnih površin
  • varovanje okolja
  • Tradicionalni slovenski zajtrk je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije. Podpirajo ga vsa ministrstva.
  • V našem vrtcu je Tradicionalni slovenski zajtrk vsako leto velik praznik. Letos se našega praznika zaradi ukrepov ob epidemiji Covid čebelarji Čebelarskega društva Majšperk niso udeležili. So pa nam zaželeli dober tek.
  • V vrtcu otroke učimo, kako pomemben je zajtrk in smo veseli da imamo možnost zajtrkovanja, saj vsi otroci vsak dan, ob isti uri zajtrkujejo. Zajtrk mora biti navada, ki jo je potrebno priučiti in privzgojiti. V skupinah se veliko pogovarjajo o zdravi, doma pridelani hrani, ki ima boljši okus, bolj diši in ni pripeljana od daleč. Obiskujejo kmetije in čebelnjak in vedo, da hrana ne zraste na trgovinskih policah.
  • Posredno je cilj projekta povezati kmetije, šole in vrtce, da bi vzpostavili kratke verige, kar pomeni čim krajša pot hrane od njive do mize, da ni dolgih transportnih poti. S tem varujemo okolje, hrana ima več vitaminov in mineralov, predvsem pa okus. Čim več se o tem pogovarjamo, bolj bomo ozaveščeni.

V vseh skupinah so cel teden posvetili tradicionalnemu slovenskemu zajtrku. Pogovarjali so se o čebelah in medu, izdelovali so pogrinjke, katere so danes uporabili pri zajtrku. Starejši otroci so izdelali plakate o tradicionalnem slovenskem zajtrku. Cel teden pa so po igralnicah odmevali zvoki Slakovega Čebelarja in Leti, leti čebelica.

Dan slovenske hrane bi moral biti prav vsak dan!

 

Barbara Vedlin, pomočnica ravnateljice za vrtec